عکس، خبر و مطالب آموزشی
لیلا حاتمی و مادرش زری خوشکام
چگونگی نگهداری دانه قهوه
نگاههای عاشقانه دختر ترامپ به نخست وزیر کانادا
خواص قهوه سبز
همه خواص چای سبز
خصوصیات انواع قهوه
آیفون ۷ قرمز با قیمتی نجومی وارد بازار ایران شد
قهوه سبز چیست
عکس جدید نفیسه روشن
شامپوی مناسب برای هر مو
بیوگرافی برزو ارجمند و همسرش
عکس اینستاگرام شبنم فرشادجو
عکس مریلا زارعی و خواهرش ملیکا زارعی
ویاگرای طبیعی بخورید
ایوانکا دختر ترامپ سخنگوی ترامپ در امور زنان
تست گریم الهام پاوه نژاد
چکامه چمن ماه از جم رفت
چگونگی اخذ ویزای انگلیس
روایت وزیر تجارت سوئد از حجاب خود در ایران
عکس/ مهناز افشار در دوران دبیرستان
ظریف و همسرش در معبد طلایی هند
سالگرد فرود اولین انسان بر کره ماه
بررسی تاثیر میادین نفتی پا به سن گذاشته روی تغییرات جوی
تولید آنزیم‌های کریستالی در فضا برای مبارزه با اثرات سلاح‌های شیمیایی
ساخت موتورهای جت سریع‌تر
تلویزیونهای هوشمند و تصاویر صددرصد واقعی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
عکس، خبر و مطالب آموزشی
چگونگی اخذ ویزای انگلیس
عکس مریلا زارعی و خواهرش ملیکا زارعی
سالگرد فرود اولین انسان بر کره ماه
عکس/ مهناز افشار در دوران دبیرستان
روایت وزیر تجارت سوئد از حجاب خود در ایران
بررسی تاثیر میادین نفتی پا به سن گذاشته روی تغییرات جوی
شامپوی مناسب برای هر مو
ویاگرای طبیعی بخورید
نگاههای عاشقانه دختر ترامپ به نخست وزیر کانادا
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی

http://www.tinyfun.ir
http://www.tinyfun.ir/?p=83
http://www.tinyfun.ir/?p=52
http://www.tinyfun.ir/?p=66
http://www.tinyfun.ir/?p=57
http://www.tinyfun.ir/?p=16
http://www.tinyfun.ir/?p=45
http://www.tinyfun.ir/?p=129
http://www.tinyfun.ir/?p=60
http://www.tinyfun.ir/?p=92
http://www.tinyfun.ir/?p=12
http://www.tinyfun.ir/?p=106
http://www.tinyfun.ir/?p=100
http://www.tinyfun.ir/?p=143
http://www.tinyfun.ir/?p=87
http://www.tinyfun.ir/?p=23
http://www.tinyfun.ir/?p=122
http://www.tinyfun.ir/?p=41
http://www.tinyfun.ir/?p=135
http://www.tinyfun.ir/?p=37
http://www.tinyfun.ir/?p=28
http://www.tinyfun.ir/?p=6
http://www.tinyfun.ir/?p=152
http://www.tinyfun.ir/?p=156
http://www.tinyfun.ir/?p=155
http://www.tinyfun.ir/?p=154
http://www.tinyfun.ir/?p=153
http://www.tinyfun.ir/?p=170
http://www.tinyfun.ir
http://www.tinyfun.ir/?p=66
http://www.tinyfun.ir/?p=37
http://www.tinyfun.ir/?p=155
http://www.tinyfun.ir/?p=52
http://www.tinyfun.ir/?p=156
http://www.tinyfun.ir/?p=23
http://www.tinyfun.ir/?p=16
http://www.tinyfun.ir/?p=100
http://www.tinyfun.ir/?p=129
http://www.tinyfun.ir/?p=143


جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد. /

جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابیبررسی تاثیر میادین نفتی پا به سن گذاشته روی تغییرات جوی

به گزارش ایران اکونومیست  به نقل از ساینس‌دیلی، همچنین براساس این تحقیق، با پا به سن گذاشتن بزرگ‌ترین میادین نفتی، انرژی لازم برای سرپا نگه‌داشتن آن‌ها را حتی در صورت کاهش میزان تولید نفت‌شان، تا حد زیادی افزایش می‌یابد. این یافته‌ها دارای مضامین مهمی برای مدل بندی‌های آب و هوایی و انتشارات گازهای گلخانه‌ای خواهد بود.

“آدام برنت”(Adam Brandt)، یکی از رهبران ارشد این مطالعه، گفت: مدل‌های اقلیمی و سیستم‌های انرژی کنونی معمولا تاثیرات تخلیه مخازن نفتی را به طور دقیق بررسی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: با افزایش عمر میادین نفتی، انتشارات گازهای گلخانه‌ای توسط آن‌ها برای تولید هر واحد نفتی افزایش می‌یابد و این امر باید در مدل بندی‌های آتی مد نظر قرار گیرد.

در مطالعه انجام شده، “محمد مسندی”، دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت و محقق پسادکترای دانشگاه استنفورد و آدام برنت، از ابزار نرم‌افزاری جدیدی استفاده کردند که در استنفورد طراحی شده بود. تیم علمی از این ابزار برای محاسبه انتشارات گازهای گلخانه‌ای میادین نفتی سراسر دنیا استفاده کرد؛ میادینی که در طول عمرشان بیش از یک میلیارد بشکه نفت تولید کرده‌اند و میادین نفتی “ابرغول” لقب گرفته‌اند.

تخمین‌های کنونی درباره گازهای گلخانه‌ای، میزان انتشار این گازها را از طریق نوعی مهندسی معکوس اتمی محاسبه می‌کنند و در این شیوه، شاخص اقتصادی برای تبدیل کردن ارزش پولی محصولات نهایی ( نفت فرآوری شده، گاز طبیعی یا محصولات نفت‌محور) یک میدان نفتی به انتشارات گازهای گلخانه‌ای به کار می‌رود.

مسندی گفت: این رویکرد برای تبدیل ارزش‌های اقتصادی به هزینه‌های محیطی و انرژی، اطلاعات پنهان زیادی را از قلم می‌اندازد.

به باور وی، همچنین بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی داده‌های دریافتی، فقط یک نقطه زمانی را بررسی می‌کنند و در نتیجه، صرفا تصویر کلی از انتشارات گازهای گلخانه‌ای میادین نفتی را شکار می‌کنند.

با این حال، دانشمندان دانشگاه استنفورد مدعی‌اند به منظور ارائه دقیق‌ترین تاثیرات واقعی یک میدان نفتی بر اقلیم و همچنین داشتن بهترین شانس برای کاهش دادن این تاثیرات، باید هزینه‌های انرژی مرتبط با هر مرحله از فرآیند تولید نفت برای تمامی عمر میدان نفتی ارزیابی شود.

ابزار نرم‌افزاری دانشگاه استنفورد موسوم به “تخمین‌زننده انتشارات گازهای گلخانه‌ای تولید نفت” (OPGEE) به همین منظور طراحی شده است. برای هر میدان نفتی، ابزار OPGEE  آنچه “برآورد چرخه عمر” خوانده می‌شود، را اجرا می‌کند و هر مرحله فرآیند تولید نفت (استخراج، پالایش و انتقال) را تحلیل می‌کند.

این نرم‌افزار سپس از مدل‌های رایانه‌ای برای محاسبه میزان انرژی مصرف‌شده در طول هر مرحله استفاده می‌کند و دانشمندان با استفاده از این قابلیت می‌توانند میزان گازهای گلخانه‌ای انتشار یافته در هر میدان نفتی را محاسبه کنند.

مسندی گفت: این نوع تحلیل تا قبل از این مطالعه انجام نشده بود چون اجرای آن دشوار است و برای این تحقیق، ما به بیش از ۵۰ مجموعه داده مختلف درباره هر میدان نفتی نیاز داشتیم.

متاسفانه اکثر شرکت‌های نفتی تمایلی به انتشار این نوع داده‌ زمانی درباره میدان نفتی‌شان ندارد و محققان دانشگاه استنفورد نخست داده‌های لازم را از مکان‌هایی جمع‌آوری کردند که در آن قوانین شفاف موجود، خواستار انتشار داده‌های تولید نفت و قرار دادن آن‌ها در دسترس عموم هستند. همچنین مسندی و برنت، تفحص عمیقی بر روی این داده‌ها انجام دادند تا سرنخ‌هایی درباره سطوح تولید میادین نفتی در اسناد منتشر شده پیدا کنند.

این دو دانشمند در نهایت داده‌های چندین دهه‌ را برای ۲۵ میدان نفتی ابرغول در دنیا در اختیار داشتند و با اعمال کردن ابزار نرم‌افزاری OPGEE  به این میادین، دریافتند در بسیاری از میادین نفتی ابرغول، تولید نفت با گذر زمان کاهش می‌یابد چون چاه‌های نفتی تخلیه می‌شوند اما انرژی مورد نیاز برای شکار کردن نفت باقی‌مانده افزایش پیدا می‌کند.

مسندی گفت: هرچه نفت بیشتری استخراج شود، استخراج نفت باقی‌مانده دشوارتر است و باید از شیوه‌های ریکاوری نفت استفاده کرد که این روش‌ها خود نیازمند انرژی فشرده روزافزون هستند.

آنچه اوضاع را وخیم‌تر می‌کند این است که نفت بازیابی‌شده از طریق شیوه‌های موجود باید فرآیند سطحی فشرده‌تری را برای فیلتر کردن آب و گاز اضافی از سر بگذراند. این موضوع می‌تواند منجر به تولید بیش از حد دی‌اکسید کربن و گاز متان شود و این گازها معمولا از طریق سوختن حذف یا وارد جو می‌شوند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Climate Change  منتشر شد.

 

بررسی تاثیر میادین نفتی پا به سن گذاشته روی تغییرات جویتولید آنزیم‌های کریستالی در فضا برای مبارزه با اثرات سلاح‌های شیمیایی

اهمیت این تحقیق این است که تولید آنزیم‌های کریستالی در ابعاد بزرگ در زمین امکان‌پذیر نیست اما در فضا به دلیل ضعیف بودن جاذبه و امکان ایجاد بی‌وزنی، محققان می‌توانند کریستال‌های بزرگ‌تری ایجاد نمایند.

این آنزیم‌ها می‌توانند برای تولید پادزهرهای قدرتمند مورد استفاده قرار بگیرند.

یکی از این آنزیمها استیل کولین استراز یا کولین استراز آنزیمی است که استیل کولین را که برای تحریک اعصاب لازم است در محل سیناپس آبکافت می‌کند.

استیل کولین پیامرسان عصبی دررشته‌های عصبی پاراسمپاتیک تراوش‌شونده از رشته‌های پیش گره‌ای و پس گره‌ای است.

بر روی اندام‌ها یا سلول‌های هدف گیرنده‌هایی وجود دارد که موجب تاثیر نوروترانسمیترهای آزادشده بر اثر برانگیخته شدن سامانه عصبی خودگردان بر آنها می‌شود. تنوع این گیرنده‌ها موجب اختصاصی شدن تاثیر پیامرسان‌های عصبی بر بافت‌های گوناگون می‌شود. گیرنده استیل‌کولین پروتئین غشایی درونی است که نسبت به اتصال ترارسان عصبی استیل‌کولین واکنش نشان می‌دهد.

یکی از مواردی که در محرک‌های عصبی سبب مرگ می‌شوند گازهای “سارین”(Sarin) و “وی‌ایکس”(VX) هستند و محققان مستقر در ایستگاه فضایی قصد دارند با ساخت کریستال‌های آنزیمی بزرگتر بر روی آنها کار کنند.

سارین یک ترکیب شیمیایی فسفری مخرب سیستم اعصاب و ماده‌ای بسیار سمی و مرگبار با فرمول شیمیایی C4H10FO2P است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ شفاف و در شکل خالص بی‌بو است. سارین در طبقه‌بندی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دسته عوامل عصبی و جزو عوامل سری G قرار می‌گیرد. این ماده عضلات قلب و سیستم تنفسی را از کار می‌اندازد و قرارگرفتن در معرض گاز آن در چند دقیقه می‌تواند منجر به مرگ ناشی از خفگی شود.

 

عامل خطرناک‌تر، عامل “وی ایکس” است. دوز کشنده متوسط وی ایکس ۳۰ میلی گرم در متر مکعب بر دقیقه است و بنابراین درجه سمیت آن از سارین بیشتر است.

در مقایسه با عوامل شیمیایی سری G، وی ایکس عاملی بسیار پایدارتر است و می‌تواند برای روزها و حتی هفته‌ها در شرایط آب و هوای معتدل باقی بماند. برای مثال فراریت سارین(GB) در ۲۵ درجه سانتی گراد ۲۲ گرم بر متر مکعب است، درحالیکه این میزان در همین دما برای وی ایکس تنها ۱۰٫۵ میلی گرم بر متر مکعب است. وی ایکس در هوای آفتابی می‌تواند بین سه تا ۲۱ روز در خاک باقی بماند. نمونه‌های اولیه آنزیم‌های استیل کولین ماه گذشته به فضا ارسال شده‌اند و حال کریستال‌های بزرگ در شرایط جاذبه کم تولید شده‌اند و به زمین فرستاده خواهند شد تا مورد مطالعه قرار بگیرند.

محققان اعلام کرده‌اند با توجه به افزایش نگرانی‌ها در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی تلاش می‌کنند تا به راه‌حل‌هایی برای مصدومان این حمله‌ها بیابند.

این پروژه تحت نظر موسسه ملی بهداشت آمریکا در قالب مبارزه با تهدیدات شیمیایی انجام شده است.

 

تولید آنزیم‌های کریستالی در فضا برای مبارزه با اثرات سلاح‌های شیمیاییساخت موتورهای جت سریع‌تر

به گزارش ایران اکونومیست  به نقل از ساینس دیلی، این امر منجر به ساخت حسگرهای زیستی بهتر، موتورهای جت سریع‌تر و نیمه‌رساناهای با ظرفیت بالاتر خواهد شد.

به گفته پیمان شاه‌بیگی رودپشتی، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه آزاد تهران و یکی از  رهبران ارشد این مطالعه، تثبیت‌ کردن وضعیت نانوبلورها در دماهای بالا کار مشکلی است و ما دریافتیم در آلیاژهای خاص، سطوح بالای اکسیژن می‌تواند منجر به کاهش قابل توجه کارآیی این نانوبلورها شود.

شاه‌بیگی به همراه سینا شهباز محمدی، دانش‌آموخته دانشگاه سمنان و دیگر هدایت کننده این مطالعه، و مصطفی صابر، دانش‌آموخته دانشگاه تهران، توانستند نانوبلورهای آهن-کروم و آهن-کروم-هافنیوم را با سطوح پایین اکسیژن (۰٫۰۱ درصد) ترکیب کنند. نتایج نشان داد این پودرهای آلیاژهای تقریبا عاری از اکسیژن در مقایسه با پودرهای آلیاژهای تجاری دارای محتوای بالاتر اکسیژن، در دماهای بالا و تحت سطوح بالای فشار وضعیت باثبات‌تری داشتند.

سینا شهباز محمدی، استادیار مهندسی زیست‌پزشکی در دانشگاه کنکتیکات، گفت: در این تحقیق برای نخستین بار نانومواد بهینه تقریبا عاری از اکسیژن تولید شدند و تکنیک‌های جدید ارتقای قابل‌ توجه ثبات آن‌ها را در دماهای بالا نشان داد.

شاه‌بیگی گفت: این فقط گام اول است اما ادامه چنین تحقیقاتی می‌تواند در نهایت منجر به تولید موتورهای جت سریع‌تر، افزایش ظرفیت نیمه‌رساناها و حساسیت بیشتر زیست‌حسگرها شود.

وی و همکارانش به دنبال آزمایش نظریه خود بر روی آلیاژهای دیگر هستند تا دریابند آیا حضور یا عدم حضور اکسیژن در دماهای بالا بر عملکرد آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد یا خیر.

ساخت موتورهای جت سریع‌ترتلویزیونهای هوشمند و تصاویر صددرصد واقعی

تقریبا هر پیشرفتی در فناوری‌های تلویزیونی با هدف واقعی‌تر کردن تصویر نهایی ایجاد می‌شود؛ از این رو شرکت سامسونگ الکترونیکس نیز برای رسیدن به این هدف اخیرا استانداردی جدید به نام « HDR۱۰پلاس» را برای ویدیوهای با گستره دینامیکی بالا (HDR) معرفی کرد که تصاویر نهایی تلویزیون را بیش از همیشه به تصاویر واقعی نزدیک می‌کند.

استاندارد HDR۱۰+ روندی است که بازه دینامیکی (نسبت نور و تاریکی) را در تصویر ورودی بالاتر می‌برد تا آن را بیشتر شبیه به چیزی کند که چشم در واقعیت می‌بیند. استفاده از این استاندارد از دید بیننده منجر به ایجاد تصویری روشن‌تر با بازه رنگ بیشتر و تن رنگ غنی‌تر در مقایسه با روندهای معمولی HDR می‌شود.

در حالیکه استاندارد کنونی HDR۱۰ از ابرداده‌های استاتیک استفاده می‌کند، استاندارد HDR۱۰+ از ابرداده‌های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌هایی نزدیک به واقعیت استفاده می‌کند که نهایتا تجربه دیداری را بسیار بهتر می‌کند.

با استفاده از این ابرداده‌های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال HDR۱۰+، این استاندارد می‌تواند سطح روشنایی سیگنال HDR را بصورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیکتر به واقعیت بدست بدهد.

پیش از این از «مپینگ تن استاتیک» (نقشه برداری تن) استفاده می‌شد که برای تمامی محتواها از یک نمودار مپینگ تن استفاده می‌کرد. مثلا وقتی صحنه‌هایی از فیلم در روشنایی و صحنه‌هایی دیگر در نور کم فیلمبرداری شده باشند، به دلیل استفاده از این مپینگ استاتیک، صحنه‌های تاریک تا حد زیادی تاریکتر از خواست اولیه کارگردان نمایش داده می‌شود.

اما مپینگ دینامیکی از نمودار متفاوتی برای هر صحنه استفاده می‌کند که نهایتا تصویری نزدیک به خواست فیلم‌ساز را پیش چشم بیننده قرار می‌دهد. معنی این گفته آن است که HDR۱۰+ امکان نمایش واقعی‌تر سایه‌ها، دیدن جزئیات بیشتر در صحنه‌های روشن و رنگ‌های واقعی‌تر در کل صحنه را فراهم می‌کند که مسئله حذف برخی رنگ‌ها در تلویزیون‌های HDR را حل می‌کند.

در حال حاضر HDR در انواع محصولات شامل تلویزیون‌، گوشی هوشمند و دوربین استفاده شده است اما در سال‌های آینده مسلما HDR۱۰+ در مقام یک استاندارد باز، تبدیل به استاندارد غالب این صنعت شده و حتی دستگاه‌های بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد داد. این استاندارد هم اکنون در تمامی تلویزیون‌های UHD سال ۲۰۱۷ سامسونگ از جمله سری تلویزیون‌های برتر QLED این برند پشتیبانی شده و در ادامه سال، شرکت سامسونگ با ارائه یک آپدیت نرم افزاری جدید، به سری ۲۰۱۶ این تلویزیون‌ها نیز امکان پشتیبانی از این استاندارد را خواهد داد.

تلویزیونهای هوشمند و تصاویر صددرصد واقعیسالگرد فرود اولین انسان بر کره ماه

به گزارش ایران اکونومیست؛  “آپولو ۱۱” ( Apollo 11) ماموریتی ازمأموریت‌های پروژه آپولو است که منجر به فرود نخستین انسان بر روی کره ماه شد. در طی این ماموریت که توسط  “سازمان فضایی آمریکا” (ناسا) سازماندهی شده بود، “نیل آرمسترانگ” (Neil Armstrong) و “باز آلدرین”(Buzz Aldrin) در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کره ماه فرود آمدند.

حدود ۶ ساعت بعد، آرمسترانگ در ۲۱ ژوئیه ساعت ۲:۵۶ جهانی بر ماه گام نهاد.

فضانورد سوم این ماموریت “مایکل کالینز” (Michael Collins)، به تنهایی در مدار ماه باقی‌ماند تا ۱۵ ساعت دیگر دو فضانورد دیگر به او ملحق شدند. پس از ۸ روز زندگی در فضا، هر سه فضانورد به زمین بازگشتند.

این فضاپیما از مرکز فضایی کندی واقع در جزیره مریت، فلوریدا در ۱۶ ژوئیه به سمت کره ماه پرتاب شد. این ماموریت پنجمین ماموریت حامل انسان آپولو بود. آپولو ۱۱ از سه بخش تشکیل می‌شد؛ بخش اول گردونه فرماندهی کلمبیا که با سه فضانورد بر زمین فرود آمد. گردونه سرویس که شامل نیروی محرک، برق، اکسیژن و آب می‌شد. گردونه ماه‌نشین عقاب که همراه آرمسترانگ و آلدرین بر ماه فرود آمد.

آپولو ۱۱ جلوی موشک “ساترن ۵” (Saturn 5) نصب شده بود و پس از فرار از جاذبه زمین به همراه فضانوردان از موشک جدا شد و سه روز برای ورود به مدار ماه در راه بود. پس از ورود به مدار ماه، آرمسترانگ و آلدرین به ماه‌نشین نقل مکان کردند و در دریای آسایش فرود آمدند.

دریای آسایش نام یکی از دریاوارهای کره ماه است. این دریاوار در حوضه آسایش در سطح ماه واقع شده‌است. مواد درون این دریاوار از بازالت مربوط به سنین میانی تا جوان در دوره رگباری بالا تشکیل شده ‌است.

 

دریای آسایش نسبت به بقیه سطح ماه رنگی آبی‌فام‌تر دارد. هنگامی که عکس‌های متعدد از آن بخش پردازش و واضح شود، این رنگ در آن‌ها دیده می‌شود. رنگ آبی‌تر این دریاوار را به خاطر وجود فلز بیشتر در خاک و سنگ بازالتی آن دانسته‌اند.

فضانوردان در مجموع حدود ۲ ساعت در ماه پیاده‌روی کردند. آن‌ها پس از بلندشدن از کره ماه به گردونه فرماندهی که کالینز در آن قرار داشت، ملحق شدند و ماه‌نشین را در فضا رها کردند. سرانجام آپولو ۱۱ در ۲۴ ژوئیه به زمین بازگشت و در اقیانوس آرام فرود آمد.

هنگامی که آرمسترانگ از فضاپیما پایین آمد و بر ماه گام نهاد، فیلمش به صورت زنده در تلویزیون‌های سراسر جهان پخش شد.

آرمسترانگ پس از گام نهادن در ماه جمله‌ای بسیار معروف به زبان می‌آورد: «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.» آپولو ۱۱ آرمان ملی “جان اف. کندی”، رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۶۱ را برآورده کرد.

نیل آرمسترانگ و باز آلدرین توانستند در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ به عنوان اولین انسان‌ها بر روی کره ماه فرود بیایند و در آن قدم بزنند. با این مأموریت، راه برای فتح کره ماه توسط سایر سفینه‌ها باز شد. آپولو ۱۱ در ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ شانزدهم ژوئیه ۱۹۶۹ از پایگاه فضایی کندی واقع در فلوریدا توسط موشک ساترن ۵ به فضا پرتاب شد. چهار روز بعد در ساعت ۲۰:۱۷:۴۰ سفینه بر روی ماه نشست. اما به محض آن‌که آپولو ۱۱ روی سطح ماه فرود آمد، قبل از همه چیز، فضانوردها سفینه را آماده ترک ماه کردند، زیرا برای آن‌ها مشخص نبود که چه اتفاقی ممکن بود در آن‌جا رخ بدهد.

هدف فضاپیمای آپولو ۱۱، فرود بر نقطه‌ای خاص و ایمن از ماه بود. سه دقیقه مانده به فرود روی ماه، سفینه به درون چاله‌های فضایی افتاد و مثل توپ در فضا رها بود و به سرعت به سوی ماه می‌رفت. زنگ‌های خطر به صدا درآمده بودند و کامپیوترها مدام هشدار می‌دادند که نمی‌توانند این همه اطلاعات را پردازش کنند. سوخت سفینه هم تقریباً داشت تمام می‌شد.

آرمسترانگ با نگاه به سطح ماه دریافت که آن‌ها مستقیم به سوی تخته‌سنگ‌ها می‌روند. اگر فضانوردان کاری نمی‌کردند، مسافرت‌شان با یک انفجار بزرگ به پایان می‌رسید.

وی هدایت سفینه را از دست کامپیوتر خارج کرد و خودش هدایت سفینه را بر عهده گرفت. مسیر سفینه را عوض کرد، ولی فضایی که او برای فرود برگزیده بود، کاملاً از تخته‌سنگ بود. آرمسترانگ آخرین شانس خود را امتحان کرد و برای آخرین بار مسیر سفینه را عوض کرد. سرانجام فضایی صاف پدیدار شد. در کمتر از ۳۰ ثانیه مانده به فرود بر ماه، سفینه را خاموش کرد تا خودش فرود بیاید.

در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، اولین فضاپیمای انسان در ساعت ۲۰:۱۷:۳۹ بر روی ماه فرود آمد.

پایه‌های فضاپیما، ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر در ماه فرو رفت. فضانوردان نیز تمام امکانات رفتن از ماه را آماده کردند تا اگر اتفاقی افتاد، به سرعت از ماه دور شوند.

بامداد فردای آن روز، یعنی ۲۱ ژوئیه، در ساعت ۰۲:۵۶:۱۵، آرمسترانگ به‌عنوان فرمانده تیم، اولین کسی بود که از سفینه پیاده شد و بلافاصله به ضبط تصاویر پیاده شدن خود – درواقع جای پایش – در ماه مشغول شد.

به‌گفته ناسا، ردپای آرمسترانگ تا مدت‌ها بر سطح ماه باقی خواهد ماند. چرا که در سطح ماه هیچ بادی نمی‌وزد (به دلیل فقدان اتمسفر)، آبی جریان ندارد و فعالیت آتشفشانی به وقوع نمی‌پیوندد.

پس از آن “آلدرین” قدم به ماه گذاشت و آن دو مقداری از خاک و سنگ‌های موجود در سطح ماه (حدود ۲۲ کیلوگرم) را به عنوان نمونه، برای آوردن به زمین برداشتند.

فضاپیمای آپولو ۱۱ از دو بخش تشکیل شده بود:

گردونه فرماندهی «کلمبیا» که قرار بود در مداری دور ماه گردش کند. “مایکل کالینز” مسؤولیت هدایت این بخش را به عهده داشت و در طول ماموریت در مدار ماه باقی‌ماند.

گردونه ماه‌نشین «عقاب» که شامل کپسول ماه‌نشین و سخت‌افزار مخصوص فرود روی ماه بود. نیل آرمسترانگ و باز آلدرین با این بخش روی ماه فرود آمدند.

دو فضانورد به علت عدم شناخت و محدودیت‌هایی که داشتند، همان روز ساعت ۱۷:۵۴:۰۱ سطح ماه را ترک کرده، پس از اتصال مجدد به بخش فرمان «کلمبیا» به سمت زمین برگشتند.

 

فضانوردان در مجموع حدود ۲۱ ساعت و نیم روی سطح ماه بودند. آزمایش‌هایی که بعداً روی نمونه سنگ‌های آورده شده انجام شد، نشان داد که این سنگ‌ها عمری بیش از ۷٫۳ میلیارد سال زمینی دارند.

فضانوردان علاوه بر جمع‌آوری خاک و سنگ از سطح کره ماه، آزمایش‌هایی را نیز انجام دادند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آزمایش‌های مقاومت مصالح، برای شناخت بیشتر خصوصیات فیزیکی مواد سطح کره ماه

آزمایش‌های زلزله‌نگاری برای بررسی اعماق سطح کره ماه

تعیین فاصله میان ماه و زمین با کمک لیزر

آزمایش‌هایی روی گرد و غبار سطح ماه

این ماموریت در واقع پاسخی به دستاورد شوروی برای ارسال اولین انسان به مدار زمین یعنی “یوری گاگارین”(Yuri Gagarin) بود.

 

 

سالگرد فرود اولین انسان بر کره ماهعکس مریلا زارعی و خواهرش ملیکا زارعی مریلا زارعی و خواهرش ملیکا زارعی

عکس خاله شادونه، ملیکا زارعی

عکس مریلا زارعی و خواهرش ملیکا زارعیچگونگی اخذ ویزای انگلیس

با اینکه سؤال در مورد چگونگی اخذ ویزای انگلیس خیلی زیاده، اما باید فکر کرد که چرا کسی سؤالی در مورد سفارت‌خونه انگلیس توی تهران نمی‌پرسه… چون انگلیس توی ایران سفارت‌خونه نداره، باید راهکار دیگه‌ای وجود داشته باشه!

قاره سبز را می‌توان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری جهان دانست؛ با اینکه بدون چون و چرا، تاریخ متعلق به آسیا و آمریکاست، اما اروپا قدم اول را برای بسیاری از پیشرفت‌های بشریت برداشته است و به همین علت بوی آبادی از جای جای‌اش به مشام می‌رسد! اروپا مأمنی برای گردشگران جهانی‌ست و اکثریت گردشگران سفر به اروپا را در صدر تصمیمات‌شان قرار می‌دهند. مثلاً با اینکه ممکن است مشکلاتی در مراحل اخذ ویزای انگلیس وجود داشته باشد، اما همچنان ایرانیان علاقمند سفر به بریتانیا هستند.

با وجود اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۱ در ایران افتاد و سفارت انگلیس در تهران تعطیل شد، گردشگرانی که علاقمند به سفر انگلیس بودند همچنان امیدها را برای مسافرت به این کشور زنده نگاه داشتند.

مدت‌ زیادی تمام متقاضیان ویزای انگلستان برای انجام مراحل مصاحبه مجبور بودند به کشوری واسط (مثلاً امارات و یا ترکیه) سفر کنند و مشکلات فراوانی را برای گرفتن وقت سفارت انگلیس و طی مسیر اخذ ویزای انگلیس متحمل شوند. اما خوشبختانه این مشکلات ادامه‌دار  نشدند و راه‌حل ساده‌ای که برای این مشکل بزرگ وجود داشت، بالاخره در ایران هم به بهره‌برداری رسید؛ تأسیس دفتر VFS global !

دفاتر VFS global دقیقاً همان چیزی هستند که گردشگران کشورهایی نظیر ایران به آن‌ها احتیاج دارند؛ دفاتری که فارغ از فضای سیاسی سفارت‌خانه‌ها، تنها به رتق‌وفتق امور مربوط به ویزا و اقامت در انگلیس می‌پردازند تا ایرانیان بتوانند دوباره عبارت «وقت سفارت انگلیس در تهران» را به خاطر بیاورند.

این دفاتر و درگاه اینترنتی آن‌ها به سادگی بیش از نصف مسیر اخذ ویزای انگلستان را برای گردشگران ایرانی کوتاه می‌کنند و دیگر عملاً نیازی به سفرهای غیرضروری به کشورهای دیگر نیست.

روال کار به این صورت است که گردشگران مدارک مورد نیاز برای ویزاهای انگلیس را در وب‌سایت این دفتر بارگذاری می‌کنند و هزینه ویزای موردنیاز را هم به صورت آنلاین می‌پردازند و VFS global پس از مکاتبه با سفارت انگلستان، نتیجه را اعلام می‌کند.

البته شخص متقاضی ملزم به یک بار حضور در این دفتر است، تا شخصاً اصل مدارک‌اش را برای بررسی در اختیار انگلیسی‌ها بگذارد.

بهتر است که گردشگران بدون مشورت با خبرگان امر ویزا، دست به هیچ اقدامی نزنند و پیش از ورود به وب‌سایت VFS global، با استفاده از مشاوره کارشناسان از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند؛ چرا که ویزای انگلیس در دسته ویزاهای گران‌قیمت و دشوار قرار دارد و هر گونه اشتباه و یا سهل‌انگاری در مراحل انجام کار ممکن است موجب ضررهای مالی و زمانی شود.

یکی از فعال‌ترین کارشناسان در زمینه ویزای انگلستان سالیان سفر است که بهتر است  گردشگران و علاقمندان سفر به انگلیس، برای شروع مراحل انجام کار با مشاوران‌اش تماس بگیرند.

چگونگی اخذ ویزای انگلیسآیفون ۷ قرمز با قیمتی نجومی وارد بازار ایران شد

گوشی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس قرمز از جمله دستاوردهای مشترک اپل و برند (Product (RED که با شعار مبارزه با ایدز طراحی و تولید شده است، با قیمتی نجومی به صورت انبوه وارد بازار ایران شده است.

وارد کنندگان محصولات اپل بالاخره بعد از گذشت چند روز از عرضه جهانی گوشی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس، این گوشی‌های هوشمند را به صورت غیر رسمی (قاچاق) و بدون گارانتی با قیمتی بسیار بالا وارد بازار ایران کرده‌اند.

شما می‌توانید آیفون ۷ قرمز با ظرفیت ۱۲۸ و ۲۵۶ را به ترتیب با قیمت  ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان و ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان خریداری کنید این در حالیست که نسخه عادی آیفون ۷ در نسخه ۱۲۸ و ۲۵۶ با رنگ نقره‌ای، طلایی، مشکی، رزگلد و جت بلک  به ترتیب در حدود ۳٫۱۲۰٫۰۰۰ تومان  و ۳٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان قیمت دارد.

همچنین آیفون ۷ پلاس قرمز با ظرفیت ۱۲۸ و ۲۵۶ به ترتیب با قیمت  ۵٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان و ۷٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان وارد بازار شده‌اند.

یکی از وارد کنندگان غیر رسمی اپل در گفت‌وگو با ایلنا گفت:  قیمت آیفون ۷  و آیفون ۷ پلاس قرمز در نسخه ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایت به دلیل افزایش موجودی در بازار و کاهش خریداران اولیه سقوط شدیدی خواهد داشت و قیمت این گوشی‌ها در نسخه ۱۲۸ گیگابایت به دلیل طرفدار بیشتر، قیمت اولیه پایین‌تر و واردات بیشتر به ۳٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان و ۴٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد رسید.

گفتنی است که طبق گفته‌های اپل، بخشی از سود فروش آیفون‌های قرمز به صندوق جهانی  مبارزه با بیماری ایدز واریز خواهد داشت. همچنین جالب است بدانید که شاید این قیمت بالا برای عموم مردم طرفداری نداشته باشد اما در یکی از پاساژهای تهران سفارشات بسیار زیادی به صورت پیش خرید شده با قیمت‌های ۱۰ میلیون تا ۱۲ میلیون تومان نیز برای تعدادی از جوانان در سراسر ایران ثبت شده است.

آیفون ۷ قرمز با قیمتی نجومی وارد بازار ایران شدتست گریم الهام پاوه نژاد

الهام پاوه‌نژاد، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون این روزها در حال آماده شدن برای بازی در نقش خانم پولشری در نمایشی با همین نام است.

الهام پاوه‌نژاد با انتشار عکسی از خود در اتاق گریم مجموعه تئاتر شهر در صفحه اینستاگرامش نوشت: «اگه آدما یاد می‌گرفتن به قصه‌های هم گوش کنن دنیای بهتری داشتیم… تمرین‌ها فشرده ادامه دارد… امروز تست گریم و لباس با سارا جان اسکندری رفیق بیست ساله و گلناز گلشن که در عکس جایش خالیست… ممنون از آناج مزون برای زحمت دوخت و اجرای لباس… «کافه پولشری» در حال شکل گیری و آماده شدن برای میزبانی از شماست. از هفتم فروردین، پیش فروش در سایت تیوال آغاز ‌شد… هیجان دیدار شما خواب را از ما گرفته… بی‌صبرانه منتظر هفدهم فروردین/ ساعت ۱۸ و دیدارتون در کافه تریای تئاتر شهر هستم…»

تست گریم الهام پاوه نژادبیوگرافی برزو ارجمند و همسرش برزو ارجمند و همسرش

برزو ارجمند بازیگر مرد ایرانی متولد ۷ فروردین ماه ۱۳۵۴ و ۴۱ سال سن دارد .او اصالتا مشهدی می باشد. وی فرزند مرحوم انوشیروان ارجمند از بازیگران پیشکسوت می باشد.

خواهر وی نیز بهار ارجمند می باشد که از بازیگران تئاتر است . عموی وی نیز داریوش ارجمند است.

تحصیلات : او مدرک کارشناسی خود از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران در زمینه بازیگری و کارگردانی دریافت کرده است.

شروع بازیگری

شروع بازیگری اش در تلویزیون با سریال زیر چتر خورشید در سال ۷۳ بود.

برزو ارجمند فعالیت سینمایی خود را در مقام بازیگری از سال ۱۳۷۹ با فیلم سفر سرخ آغاز کرد و بعد از آن نیز در چندین اثر دیگر به ایفای نقش پرداخت.

ازدواج و تشکیل خانواده

ماجرای آشنایی برزو ارجمند با همسرش پارمیس

برزو ارجمند :من و پارمیس هم دانشکده‌ای بودیم. گرایش من از سال سوم، نمایش بود و پارمیس طراحی صحنه می‌خواند. کار صحنه را از همان زمان شروع کردیم.

پارمیس گریم و طراحی صحنه کار می‌ کرد و من هم بازی می‌کردم. پارمیس از ایران رفته بود. وقتی برای یک سفر کوتاه یک ماهه به ایران برگشت، با دوستان دانشکده جمع شدیم که به دیدنش برویم. وقتی به دیدنش رفتیم، بعد از نیم ساعت خیلی فی‌ البداهه به نظرم رسید که می‌تواند همسر مناسبی برایم باشد. پرسیدم با من ازدواج می‌کنی؟ خندید و گفت: شوخی می‌کنی، بعد کمی فکر کرد و گفت: آره!»

گفتگو با برزو ارجمند

نقطه شروع

زمانی که فهمیدید قرار است صاحب فرزند شوید چه حسی داشتید؟

پارمیس: ترس

چرا؟

پارمیس:خب پذیرفتن مسئولیت حس ترسناکی است. دائم با خودمان فکر می‌کردیم که حالا باید چه کار کنیم. خیلی حس ترسناکی است، حس اولیه‌اش ترس بود اما بعد از آن خوشحال بودیم.

برزو: جانیار خارج از ایران به دنیا آمده، همان زمانی که پارمیس به سفر رفت، من هم برای گرفتن ویزا اقدام کردم، اما کار من به مشکل برخورد. وقتی جانیار متولد شد، پارمیس ۳ ماه با او تنها بود. زمانی که او به دنیا آمد نبودم و راستش را بخواهید باید اعتراف کنم یک ماه است  که جانیار را دیده‌ام.

همه چیز وحشتناک و بد بود البته خیلی هم خوشحال بودم چرا که می‌دانستم  بار زندگی به روی دوش همسرم است. در مورد بچه‌دار شدن هم می‌دانستم که همه سختی‌هایش برای پارمیس است و خوشی‌هایش برای من است به همین دلیل خوشحال هستم. واقعیت این است که در تمام ۱۰ سال زندگی‌مان  هم همین‌طوری بوده. سختی‌های زندگی و فکر کردن در مورد چگونه زندگی کردن همیشه با پارمیس بوده. بعد از ۱۰ سال بالاخره  تصمیم گرفته بودیم که بچه‌دار شویم.

انتخاب اسم

قبل از اینکه جانیار به دنیا بیاید دوست داشتید دختر باشد یا پسر؟

پارمیس: از همان اول پسر می‌خواستم. اما به خودم می‌قبولاندم که سالم بودن بچه مهم‌تر از هر چیزی است.

برزو: من هم پسر دوست داشتم اما همیشه می‌خواستم دو تا بچه داشته باشم. اولی پسر باشد و دومی دختر.

پارمیس: راستش را بخواهید برزو همیشه دوست داشت یک دختر داشته باشد و اسمش را بگذارد باران.

برزو: این دلیل داشت؛ من در ۱۷ سالگی خواب دخترم را دیدم. در خوابم به او گفتم شما کی هستید؟ به من جواب داد که من باران ارجمند هستم. در آن زمان هم اسم باران خیلی کم شنیده بودم. اسم جانیار را چه کسی انتخاب کرد؟

پارمیس: برزو. از کتاب اسم انتخاب کردیم. خیلی دنبال اسم بودیم. یک شب چند تا از دوستان‌مان هم اینجا بودند، همین‌طور که داشتیم می‌گفتیم جانیار را انتخاب کردیم و همه هم گفتند که آره خیلی خوب است.

حالا بعد از به دنیا آمدن جانیار زندگی چقدر برای شما فرق کرده است؟

برزو: همه چیز متحول شده است.

پارمیس: حس آدم کلا فرق می‌کند. زمانی که بچه‌دار می‌شوی، اصلا یک طور دیگر فکر می‌کنی و احساست به زندگی عوض می‌شود و دیدت به زندگی فرق می‌کند.

اولین لحظه‌ای که جانیار را دیدید، چه حسی داشتید؟

پارمیس:خیلی متعجب بودم. باورم نمی‌شد که این بچه من باشد. داستانش خیلی بامزه بود. خیلی مو داشت. همین‌طور که نگهش داشته بودند، چشمانش باز بود و دور و برش را نگاه می‌کرد و تقریبا گریه می‌کرد. من دائم می‌پرسیدم که بچه‌ام کو؟ چون سزارین داشتم، بیهوشم کرده بودند. زمان بیهوشی خیلی کم بود، درست مانند یک خواب یک ربع ساعت بود. همین که چشمانم را باز کردم، دیدم یک بچه‌ای دارد گریه می‌کند. دوباره پرسیدم بچه من کجاست؟ به من نشانش دادند و گذاشتنش روی سینه‌ام. همین که روی سینه‌ام قرار گرفت ساکت شد. از همان جا بود که قلبم کش آمد.

نگرانی‌ها از بین رفت؟

پارمیس: آره تمام نگرانی‌ها محو شد. چرا که دائم من نگران بودم که بچه‌ام سالم باشد. با اینکه تمام آزمایش‌ها را انجام داده بودم، خدا خدا می‌کردم که بچه‌ام سالم باشد.

برزو: خدا واقعا پدر و مادر آقای جابز را بیامرزد. (خنده) اگر آقای جابز نبود احتمالا خیلی از اتفاق‌ها برای من سخت می‌‌شد. روزی که پارمیس به بیمارستان رفت، حدودا ساعت چهار و نیم صبح به وقت محلی بود. می‌دانستم که پارمیس سحرخیز است و زمانی که من از ایران به او زنگ می‌زدم، زود بود. آن روز هرقدر تلفن می‌زدم، پارمیس جواب نمی‌داد و از این قضیه خیلی نگران بودم. تا اینکه بعد از ۳۰ بار تماس، ساعت ۹ شب به وقت ایران خاله‌اش تلفن را جواب داد و به من گفت برزو بابا شدی. تنها کاری که می‌توانستم انجام بدهم گریه کردن بود. اولین بار یک عکس از او و پارمیس در بیمارستان دیدم. بعد از آن با تانگو شروع کردیم به حرف زدن و شعر خواندن و دائما می‌گفتم تا ۲ هفته دیگر می‌آیم چون واقعا قرار بود کارم درست شود. همه چیز برای من خیلی سخت بود. هیچ کار سینمایی یا تلویزیونی قبول نکرده بودم،  آن‌موقع همیشه نگران تنهایی همسرم و فرزندم بودم.

برزو ارجمند و پسرش جانیار

در برنامه‌ریزی‌هایی که برای پسرتان انجام دادید تا کجا پیش رفتید؟

پارمیس: برنامه‌های زیادی برای او دارم اما به این نتیجه رسیدم که نمی‌توان طبق برنامه‌ریزی پیش رفت و خیلی کم پیش می‌آید که همه چیز همان طوری باشد که تصورش کردید. ما خیلی برنامه‌ریزی کرده بودیم، اما هیچ کدام محقق نشد. هیچ کدام اتفاق نیفتاد و یک عالمه مشکل به آنها اضافه شد. هزینه‌های زیادی تقبل کردیم. بنابراین باید دید که چه می‌شود و ببینیم خدا چه می‌خواهد.

برزو: یکسری از کارها وجود دارد که به عنوان پدر و مادر می‌توانیم انجام دهیم که فرزندمان در آینده می‌تواند از آن استفاده کند. به خاطر می‌آورم  قبل از اینکه دانشجو شوم در حال اقدام برای رفتن به کانادا بودم و تنها مدرکی که در آن پروسه خیلی برایم مفید واقع شد، مدرک غریق‌نجاتی بود که برای دوران ۱۴ یا ۱۵ سالگی بود. این مدرک خیلی به دردم خورد.از ۵ سالگی شنا می‌کردم. البته فکر می‌کردم اگر بازیگر نمی‌شدم، فعالیتم در عرصه موسیقی به کمک می‌آمد. یکسری کارهایی از این دست می‌توانیم انجام دهیم که به داشته‌های‌مان اضافه شود. پارمیس زبانش خیلی خوب است. اینها مجموعه داشته‌هایی است که می‌توانیم در اختیارش قرار بدهیم که در آینده انتخاب‌های بیشتری داشته باشد.

پارمیس: موافقم؛ مثلا فکر کرده‌ایم که پیانو نواختن را یاد بگیرد، اما خب نمی‌دانیم در آینده دوست خواهد داشت یا نه؟ بنابراین هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست.

برزو: دوست داریم که حتما موسیقی کار کند، دوست داریم ورزش کند، زبان بخواند، خیلی چیزها را دوست داریم.

بازیگری چطور؟ دوست دارید بازیگر شود؟

برزو: نه؛ واقعا دوست ندارم مگر اینکه شرایط سینما و هنر در ایران تغییر کرده باشد. تمام این حرف‌ها را پدرم به من می‌زد، من به او می‌گفتم که تو خودت بازیگر شدی اما دوست نداری من هم بازیگر شوم. الان می‌فهمم چرا که اصولا بازیگری و هنر در ایران شغل نیست اما در همه جای دنیا شغل به حساب می‌آید. در ایران به عنوان یک شغل نمی‌توان به آن نگاه کرد، بنابراین اصلا امنیت کاری وجود ندارد.شاید تا وقتی که جانیار بزرگ شود و به بازیگری علاقه‌مند باشد، خیلی چیزها تغییر کرده باشد اما تا اینجایی که من تجربه‌اش کرده‌ام هنوز با آن موافق نیستم.

برزو ارجمند و همسرش

زندگی‌تان را اگر بخواهید به قبل و بعد از بچه‌دار شدن توصیف کنید چه می‌گویید؟

پارمیس: من به هیچ وجه نمی‌توانم  تصور کنم که بچه نداشتم. اصلا نمی‌توانم فکر کنم که جانیار از همان اول نبوده. درست مثل این است که بگویی قبلا دست و پا نداشتی. او جزیی از وجودم است.

شما به این رابطه مادر و پسری حسودی نمی‌کنید؟

برزو: چرا دیگر. الان قطعا مطمئنم که پارمیس جانیار را بیشتر از من دوست دارد. مگر می‌شود حسودی نکنم (خنده)!

اگر قرار باشد از همین حالا یک قولی به او بدهید چه قولی می‌دهید؟

پارمیس: سعی می‌کنم که در هر شرایطی پشتش باشم و حمایتش کنم. این را می‌توانم قول بدهم. نه اینکه بگویم بچه‌ام ممکن است خلاف کار شود و من پشتش باشم اما سعی می‌کنم که در زندگی‌اش حمایتش کنم.

برزو: همین همراهی کردن خیلی مهم است. اینکه تو هم راه باشی و هم همراه، خیلی سخت است اما تو می‌توانی اجازه بدهی که خودش راهش را پیدا کند و همراهش باشی، اما خیلی از ما در زندگی‌مان پدر و مادرها هم راه‌مان بودند و هم همراه‌مان. برای همین من دوست دارم که خودش یک راه باحال پیدا کند.

حالا که یک خانواده کامل شدید از خانواده‌تان برای ما تعریف کنید؟

برزو: الان همه چیز برایم یک شکل دیگر است، همه چیز برایم معنی پیدا کرده است. الان خیلی خوب حرف آن آدم‌های پولداری که به بچه‌های‌شان می‌گویند ما کار کردیم تا تو خوشبخت شوی را درک می‌کنم.

این مفهومی که قبل از بچه‌دار شدن از خوشبختی داشتید برای شما پیش آمد؟

پارمیس: بچه‌دار شدن لذتی است که در حال حاضر قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست. قبل از اینکه بچه نداری کارهای خودت را خیلی راحت انجام می‌دهی، اما بعد از بچه‌دار شدن تمام تمرکزت می‌رود به روی بچه. همه چیز تحت تاثیر بچه است.

برزو: من الان به تمام آن زوج‌هایی که دوستمان هستند و خیلی دوست‌شان دارم، مصرانه می‌گویم که خیلی خودخواه هستید که این نعمت را از خودتان دور کردید. تا قبل از این به هیچ کس پیشنهاد نمی‌کردم که بچه‌دار شود. اما حالا به آنهایی که دوست‌شان دارم می‌گویم. مثلا یکی از دوستان‌مان هستند که همیشه می‌گویند ما خیلی خوشحالیم، اما آنها نعمتی را از خودشان می‌گیرند که غیرقابل باور است.

فکر می‌کنید که وجود جانیار مکمل خوشبختی‌تان است؟

برزو: یک چیز جالب بگویم؛ شما زمانی که ازدواج می‌کنید، خانواده تشکیل نمی‌دهید. این غلط است که به شما می‌گویند وقتی ازدواج می‌کنید خانواده تشکیل می‌دهید. شما با ازدواج کردن یک زندگی مشترک را شروع می‌کنید. وقتی که این دو، سه می‌شود شما یک خانواده تشکیل می دهید.

در بعضی خانواده‌ها می‌گویند که با به دنیا آمدن بچه یک فاصله‌ای بین پدر و مادر پیش می‌آیدچرا که تمام انرژی منعطف بچه می‌شود، برای شما این اتفاق افتاد؟

برزو: زمانی که جانیار به دنیا آمد، من دوباره عاشق پارمیس شدم. این را از ته دل می‌گویم. بعد اصلا نگاه پارمیس بعد از اینکه باردار شد، یک نگاه متفاوت بود. من الان عشق را خیلی خوب می‌توانم بازی کنم، برای اینکه نگاه جانیار به پارمیس نگاه عاشقانه‌ای است و همین‌طور نگاه پارمیس به او برای من  هنوز اینطور نیست. به دلیل اینکه پارمیس ۳ماه با جانیار بوده؟ اینکه می‌گویند مادر عزیزتر از جان مصداق همین ماجراست. وقتی که می‌رود بغل پارمیس و صدای قلبش را می‌شنود کاملا مست می‌شود.

برزو ارجمند و همسرش و پسرشان در سال ۹۶ / عکس جدید

عکس عاشقانه برزو ارجمند و همسرش

عکس برزو ارجمند و همسرش

اینستاگرام برزو ارجمند : arjmandborzou

فیلمهای سینمایی برزو ارجمند

اشنوگل(۱۳۹۵) چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت (۱۳۹۳) مجرد ۴۰ ساله (۱۳۹۳) معراجی‌ها (۱۳۹۲) از ما بهترون (۱۳۸۸) طهران تهران (۱۳۸۸)

محیا (۱۳۸۶) روز سوم (۱۳۸۵) پروانه‌ای در مه (۱۳۸۴) انتخاب (۱۳۸۳) جایی دیگر (۱۳۸۱) سفر سرخ (۱۳۷۹)

بیوگرافی برزو ارجمند و همسرشعکس اینستاگرام شبنم فرشادجو

عکس اینستاگرام شبنم فرشادجو

شبنم فرشادجو بازیگر زن سینما، تئاتر و تلویزیون، با انتشار عکس زیر به مناسبت روز جهانی تئاتر در اینستاگرام خود نوشت: روز جهانى تئاتر مبارك از ١٧ فروردين در سالن اصلى تئاتر شهر با نمايش هملت منتظرتونيم طراح گريم : سارا اسكندرى

عکس اینستاگرام شبنم فرشادجوعکس جدید نفیسه روشن عکس جدیدی که نفیسه روشن از خود منتشر کرد.

عکس جدید نفیسه روشنویاگرای طبیعی بخورید ویاگرا بسیار موثر و سریع الاثر است و جریان خون را بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت افزایش میدهد بهتر است بدانید که اگر نیاز به دارو باشد این پزشک است که باید برایتان تجویز کند >هیچ کس نمیتواند استدلال کند که یک قرص میتواند مشکلات جنسی را برطرف کند چون اختلال عملکرد جنسی یک مسئله پیچیده است و علل زیادی دارد. شاید اولین چیزی که به فکرتان برسد استفاده از ویاگرا باشد. به گزارش شفا آنلاین،ویاگرا بسیار موثر و سریع الاثر است و جریان خون را بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت افزایش میدهد بهتر است بدانید که اگر نیاز به دارو باشد این پزشک است که باید برایتان تجویز کند اما برخی مواد غذایی و گیاهان هستند که تقریبا همان عملکرد ویاگرا را دارند و شما میتوانید آنها را امتحان کنید.آرژنینقرص آرژنین محصول یک آمینو اسید است که باعث افزایش جریان خون میشود. در یک مطالعه ۳۱ درصد از افرادی که ناتوانی جنسی داشتند بعد از ۶ هفته مصرف آرژنین بهبود پیدا کردند. افرادی که اختلالات گردش خون داشته و مشکلات جنسی هم دارند میتوانند از این دارو استفاده کنند. دوز پیشنهادی یک گرم سه بار در روز است. مانند ویاگرا در صورتی که از داروهای قلبی مانند نیتروگلیسرین استفاده میکنید نباید از آرژنین استفاده کنید چون باعث افت فشار خون می شود.

گیاه کهن دار یا جینگوبیلوباگیاه جینگوبیلوبا در تقویت حافظه بسیار موثر است اما علاوه بر آن باعث افزایش جریان خون میشود و معمولا عاری از عوارض جانبی است. در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا مشخص شد این دارو در ۸۴ درصد از مردانی که داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک مصرف میکردند اثر معکوش داشت. به همین دلیل مردانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده میکنند میتوانند از منافع آن بهره مند شوند. معمولا دوز ۸۰ میلی گرم آن سه بار در روز پیشنهاد می شود.

DHEAاین مکمل برای مردانی که سطح پایینی از این هورمون دارند، مزایای زیادی دارد. DHEA کمک میکند بدن استروژن و تستوسترون تولید کند. در یک مطالعه در دانشگاه وین مشخص شد این مکمل به مردانی که ناتوانی جنسی دارند، کمک میکند. دوز پیشنهادی استفاده از آن ۵ میلی گرم است که بهتر است هر روز صبح مصرف شود.

مکمل یوهیمبرخی مطالعات نشان داده است این گیاه بر رفع ناتوانی جنسی موثر است. با این حال این گیاه میتواند باعث افزایش خطر فشار خون شده و همچنین اثرات اضطرابی  داشته باشد. بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند به صورت خالص از گیاه یوهیمبین استفاده کنند که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست چون داری خلوص تضمین شده و قدرت مورد انتظار نیست. به همین دلیل پیشنهاد میشود از مکمل هایی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست استفاده کنید و یا از پزشک بخواهید برایتان تجویز کند.

در خرید این گیاهان حواستان به برچسب آن باشد تا مطمئن شوید دوز کافی از گیاه را دریافت میکنید. اگر دارو دوز توصیه شده را نداشته باشد به احتمال زیاد آن محصول موثر نیست. بهترین راه حل این است که شما با توجه به شرایط خاص خودتان و شرح حالی که به پزشک میدهید از او بخواهید داروی گیاهی مورد نظر و مورد تایید را برای شما تجویز کند.

ویاگرای طبیعی بخوریدلیلا حاتمی و مادرش زری خوشکام

لبلا حاتمی به همراه مادرش در اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد

لیلا حاتمی برنده سیمرغ بلورین بهتر بازیگر نقش اول زن در جشنواره فجر ۳۵

زری خوشکام و لیلا حاتمی

لیلا حاتمی و مادرش زری خوشکام

لیلا حاتمی و مادرش زری خوشکامنگاههای عاشقانه دختر ترامپ به نخست وزیر کانادا

در حالی نخست وزیر زیباروی کانادا به کاخ سفید آمده است که دختر ترامپ با اینکه سمت اجرایی در کاخ سفید ندارد، در بیشتر جلسات در کنار او دیده می شد.

روزنامه دیلی میل نوشت: در حالی نخست وزیر زیباروی کانادا به کاخ سفید آمده است که ایوانکا ترامپ، دختر ترامپ با اینکه سمت اجرایی در کاخ سفید ندارد، در بیشتر جلسات در کنار او دیده می شد.

 

این روزنامه نوشت: یک جلسه اقتصادی در مورد افزایش نقش زنان در تجارت موجب شد تا عکاسان توجه زیاد ایوانکا به نخست وزیر کانادا را تحت پوشش قرار بدهند. اکنون نخست وزیر کانادا یک عاشق دیگر هم پیدا کرده است و او کسی نیست جز دختر رئیس جمهور آمریکا.

 

 

نکته مهم اینجاست که دو آرایشگر حرفه ای با کیف هایی پر از وسایل قبل از دیدار ایوانکا با نخست وزیر کانادا به خانه وی رفته تا وی را برای این دیدار آرایش کنند.

 

 

نگاههای عاشقانه دختر ترامپ به نخست وزیر کاناداقهوه سبز چیست

قهوه سبز چیست؟

قهوه سبز در حقیقت همان قهوه معمولی خودمان است که هنوز نرسیده است و رنگ سبز آن به علت کال بودن و نرسیده بودن آن است. قرص‌های مکمل و یا نوشیدنی‌های قهوه سبز، از این قهوه سبز و کال تهیه می‌شوند. قهوه سبز، آن طعم تلخ و آشنای قهوه را ندارد و بیشتر به یک نوشیدنی گیاهی شبیه است.

قهوه سبز به نسبت قهوه معمولی از کافئین کمتری تشکیل شده است و در حدود ۲۰ درصد قهوه معمولی کافئین دارد؛ درنتیجه بسیاری از عوارض ناشی از کافئین در آن کمتر می‌باشد و در عوض دارای مقادیر فراوانی کلروژنیک اسید می‌باشد.

 

قهوه سبز

کلروژنیک اسید چیست؟

کلروژنیک اسید نوعی کافئیک اسید است که در قهوه معمولی و قهوه سبز یافت می‌شود. ۸۰۰-۵۰۰ میلی‌گرم کلروژنیک اسید در هر لیتر قهوه معمولی یافت می‌شود و میزان کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز به مراتب بیشتر از این مقدار است. کلروژنیک اسید همچنین در میوه‌هایی چون: سیب، گلابی، بادمجان، گوجه فرنگی، بلوبری، توت فرنگی، سیب زمینی و گیاه بامبو یافت می‌شود. کلروژنیک اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان در سیستم عصبی فعالیت می‌کند و عوامل ایجاد کننده التهاب در سیستم عصبی را سرکوب می‌نماید و به عنوان یک ملین در افراد مبتلا به یبوست کاربرد دارد.

قهوه سبز چیستخواص قهوه سبز

تاثیر مستقیم بر متابولیسم و چربی های بدن

تاثیر در کاهش چربی ها و لاغری

قهوه سبز دارای مواد آنتی اکسیدان است و مانع از بروز پیری زود رس می گردد

موجب افزایش میزان کلسیم در ادرار می گردد و بنا براین  افراد دارای پوکی استخوان نباید مصرف نمایند

دارای مقدار زیادی کافئین است و اگر دارای سابقه ناراحتی قلبی و یا واکنش های آلرژیک هستید باید با احتیاط مصرف نمایید .

قهوه سبز

 

قهوه سبز دارای خاصیت های زیر می باشد :

– حفظ قند خون در شرایط سالم

– فشار خون پایین تر

– بهبود عملکرد قلبی-عروقی

– خواص آنتی اکسیدانی

– حذف رادیکال های آزاد از بدن به میزان دو برابر چای سبز و انگور

 

قهوه سبز علیه سنگ کیسه صفرا

برای پیشگیری و درمان سنگ‌های کیسه صفرا گیاهان صفرا آور کاربرد دارند. گیاهان صفراآور به گیاهان دارویی اطلاق می‌شود که جریان صفرا را از کیسه صفرا به سمت روده افزایش می‌دهند. کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز یک صفراآور است که از تجمع صفرا در کیسه صفرا جلوگیری می‌کند و مانع از تشکیل سنگ‌های صفراوی می‌شود. از منابع اصلی این ماده شیمیایی، قهوه و بالاخص قهوه سبز است.

 

دانه‌های قهوه سبز متشکل از ۶-۷ درصد کلروژنیک اسید هستند و قهوه رسیده مقدار کمتری از آن دارد و درحقیقت کلروژنیک اسید موجود در آن به مواد دیگری تبدیل شده‌اند. مصرف روزانه قهوه سبز ریسک ابتلا به بیماری‌های کیسه صفرا، سیروز کبدی و سرطان کبد را کاهش می‌دهد. این مسئله به خاطر اثرات آنتی اکسیدانی قهوه سبز می‌باشد. همچنین وجود کلروژنیک اسید در قهوه سبز از دیگر علل ضد سرطانی بودن این گیاه است.

قهوه سبز بر ضد فشار خون

 

همانگونه که گفتیم قهوه معمولی از کافئین بیشتری و قهوه سبز از کلروژنیک اسید بیشتری تشکیل شده است. کافئین اثر افزایش دهنده فشارخون دارد و با مصرف قهوه معمولی انرژی در دسترس بدن افزایش می‌یابد. در نتیجه فشارخون، ضربان قلب و فعالیت سیتسم قلبی عروقی شما افزایش می‌یابد. اما کلروژنیک اسید باعث کاهش فشار خون می‌شود. در نتیجه قهوه سبز به دلیل دارا بودن کلروژنیک اسید بالاتر و کافئین کمتر اثرات ضد فشار خون دارد.

 

قهوه سبز برای دیابت بهتر از قهوه معمولی

 

کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز اثرات ضددیابتی بیشتری به نسبت کافئین دارد. این ماده جذب گلوکز غذا توسط روده‌ها را کاهش می‌دهد و نیز جذب گلوکز موجود در خون توسط ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. هر دوی این عوامل باعث کاهش گلوکز موجود در خون می‌شود و در نتیجه قند خون کاهش می‌یابد. همچنین کلروژنیک اسید با کاهش مقاومت سلول‌ها به انسولین منجر به افزایش جوابدهی سلول‌ها به فرمان انسولین می‌شود و با مهار تولید گلوکز در بدن اثرات ضددیابتی خود را اعمال می‌کند.

قهوه معمولی برای لاغری مناسب‌تر از قهوه سبز

علت اصلی اثرات کاهش وزن قهوه معمولی محتوای کافئین آن می‌باشد و مطالعات نشان می‌دهند که قهوه‌های بدون کافئین اثری بر تناسب اندام و لاغری ندارند؛ زیرا این کافئین است که مانع از ذخیره چربی‌ها می‌شود، سطح انرژی در دسترس بدن را افزایش می‌دهد و نیز باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن می‌گردد و تمام این موارد در کنار هم علت اثرات چربی سوزی قهوه معمولی می‌باشد. اما قهوه سبز ۲۰ درصد از کل کافئین موجود در قهوه معمولی را دارا می‌باشد و در نتیجه نمی‌تواند به اندازه قهوه معمولی برای فرآیندهای چربی سوزی موثر باشد.

خواص قهوه سبزچگونگی نگهداری دانه قهوه

وقتی از نوشیدن یک قهوه درجه یک و عالی لذت می برید که از آن به خوبی نگهداری کرده باشید. طرفدار نوشیدن هر نوع قهوه که باشید باید از آن به درستی نگهداری و مراقبت کنید تا همیشه طعم مناسب و عالی خودش را حفظ کند.

به طور خلاصه مهم ترین چیزهایی که باید از قهوه شما دور نگاه داشته شوند، عبارتند از:

– هوا

– رطوبت

– گرما

– نور

زیرا ساعت کوکی تازگی قهوه در مجاورت آنها شروع به تیک و تاک می کند.

مکان هایی برای نگهداری قهوه:

– مکان های خنک، خشک و تاریک مانند کابینت ها مناسب ترین جا برای نگهداری قهوه هستند.

– یخچال و فریزر اصلا جای مناسبی برای نگهداری قهوه نیست چون رطوبت دارند.

– هیچ گاه نگذارید که قهوه یا قهوه دانه شما یخ بزند. زیرا با یخ زدن قهوه غلظت رطوبت طبیعی موجود در دانه آن تغییر می کند. با یخ زدن آب درون دانه قهوه، طعم طبیعی و تازگی آن هم از دست می رود. بدتر از آن، قهوه در یخچال یا فریزر ممکن است که طعم و بوی دیگر مواد غذایی را که آنجا نگهداری می شوند به خود بگیرد.

– کابینت های بالای اجاق و مکان های گرم خانه و جاهایی که در معرض تابش نور خورشید هستند مکان های مناسبی نیستند.

انواع قهوه و نگهداری قهوه

ظرف های نگهداری قهوه:

– ظرف های شیشه ای، سرامیکی و فلزهایی که با قهوه واکنش نمی دهند و نور را از خودشان عبور نمی دهند، مکان های مناسبی برای نگهداری قهوه به حساب می آیند.

– ظرف های هایی که هوای کمی درون آنها باقی می ماند و جریان هوا از آنها امکان عبور نداشته باشد برای نگهداری قهوه بهتر هستند.

– معمولا ظروف پلاستیکی نگهداری ادویه و مواد غذایی که سر آنها به خوبی چفت شده و بسته می شود گزینه مناسبی هستند. البته برای نتیجه بهتر می توانید از ظروف سرامیکی که درب آنها با نوار لاستیکی عایق بندی شده و توسط گیره فلزی محکم می شود استفاده کنید.

ریزه کاری های نگهداری قهوه:

– اگر به دنبال طعم بهتر هستید قهوه را به صورت قهوه دانه کامل بخرید و پیش از دم کردن قهوه خودتان آن را آسیاب کنید. در این صورت روغن های طبیعی و طعم بیشتری درون قهوه دانه ها وجود دارد. قهوه دانه در مقایسه با قهوه آسیاب شده هم مدت زمان بیشتری تازگی خود را حفظ کرده و نسبت به دما و رطوبت مقاوم تر است.

– بعد از اینکه بسته بندی قهوه باز شود معمولا به سرعت تازگی اش را از دست می دهد. لذا سعی کنید به محض باز شدن آن را به قوطی یا جعبه مناسبی انتقال دهید.

– همیشه بهترین گزینه خرید دوره ای و مقدار کم قهوه است. سعی کنید میزان قهوه خریداری شده تنها به اندازه مصرف دو هفته تان باشد. نگهداری قهوه به مدت دو هفته در شرایط گفته شده، کیفیت آن را حفظ می کند. البته قهوه ای که سه یا چهار هفته در ظرف دربسته مانده باشد، کهنه و بدون طعم نیست، اما دیگر آن تازگی و طعم ویژه را احساس نخواهید کرد.

– اگر بر حسب شانس مقدار زیادی قهوه خوب برای تان سوغات آورده اند، حالا دیگر مجبور به استفاده از فریزر هستید. آن را به مقادیر کوچک تر (استفاده هفتگی) تقسیم کرده و در بسته های پلاستیکی مقاوم در برابر نفوذ آب و هوا بسته بندی کنید. حال آنها را در فریزرو تا حد امکان جدا از بقیه مواد غذایی قرار دهید. هر بسته را پس از خروج از فریزر، درون قوطی های بدون هوا ریخته و در جای خشک، خنک و دور از نور بگذارید. توجه داشته باشید بسته های خارج شده از فریزر را سریعا مصرف کرده و آنها را دوباره به فریزر بر نگردانید.

چگونگی نگهداری دانه قهوهخصوصیات انواع قهوه

قــهوه یکی از نوشیدنیهای پر طرفدار دنیا است. ماده موثر این نوشیدنی چیزی جز کافئین نمیباشد. یک فنـجان قهوه تقریبا دارای ۱۰۰ میلی گرم کافئین میباشد. در مقایسه با نــوشابه کوکاکولا که دارای ۵۰ میلی گرم کافئین است. دو گــونه از گیاه قهوه که عمده ترین گونه های قهوه میباشند به قرار زیر است:

۱- ARABICA (عربیکا): طـعـم مـلایم و معطری دارد- ۷۰  درصـد قــهوه مصرفی دنیا را تشکیل می دهد- در اتـیـوپـی کاشته میشود.

۲- ROBUSTA (روبوستا): تلخ مزه می باشد. ۳۰ درصـد قـهوه مـصـرفـی دنیا را تشکیل می دهد- در جنوب شرقی آســیا و برزیل کشت میگردد- دانه های قهوه گردتر و ریز تر از گونه عربیکا میباشد- کافئین آن ۵۰ درصد بیشتر از گونه عربیکا است.

عمده ترین تولید کـنـنـده هـای قـهوه کشورهای برزیل، کلمبیا، اندونزی، ویتنام، مکزیک، هند، اتیوپی، اوگاندا، گواتمالا و جاماییکا میباشند.

انواع قهوه های تولیدی ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱- BRAZILIAN: طعم ملایمی دارد- از گونه عربیکا میباشد. در برزیل کشت میشود.

۲- COLUMBIAN: از گونه عربیکا میباشد- طعم تند و کمی ترش دارد. در کـلمبیا کشت میشود.

۳- GAVA: در اندونزی کشت میشود- از گونه عربیکا میباشد.

۴- JAMAICA: در جامائیکا کشت شده و غلیظ و ترش مزه است.

۵- AFRICAN: در اتیوپی، کنیا و تانزانیا تولید میشود.

۶- MOCCA: در یمن تولید میشود و از گونه عربیکا میباشد. ترش و تند میباشد.

۷- TURKISH: بر خلاف نامش در اندونزی، سنگاپور و مالزی کشت می گردد.

مراحل فراوری قهوه ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دانـه هـای قهوه در واقع دانـه های مـیوه گـیـلاس مانــندی می بـاشــد کـه COFFEE SHERIES نــام دارد. ایــن مـیـوه هنگامی که میرسد قرمز رنگ میـــگردد. روند فراوری قهوه به دو شیوه تر و خشک انجام میپذیرد.

روش خشک:میوه قهوه را پس از چیدن روی سطح زمین پخش میکنند تا زیر آفتاب خشک گردد سپس در فواصل معین آن را زیرو رو می کنـنـد. تا ۷ الی ۱۰ روز. تا زمانی که رطوبت آنها به ۱۱ درصد کاهش یـابــد- در ایــن زمــان پوسته خارجی میوه قهوه، قهوه ای رنگ میگردد.

روش تر: مغز میوه قهوه پس از ۲۴ ساعت از چیدن از دانه های آن جدا میگردد. سپس دانـه ها به مدت ۱۲ الــی ۲۸ ساعــت درون تـانـک تـخـمـیر ریـخـتـه شده که در این مدت آنـــزیمهای طبیعی لایه ای که دانه ها را احاطه کرده را سست کرده و از دانــه هـــا جــدا می گردد. سپس دانه ها در معرض آفتاب قرار داده شده و یا درون خشک کنهای صنعتی ریخته شده تا خشک گردند. بعد از ان دانه های قهوه بر اساس اندازه و جــرمشان درجه بندی و سوا میشوند.

قـهــوه بــصــورت خـام صادر می گـردد کـه بـه قـهـوه سـبـز (GREEN COFFEE) مشهور میباشد. اما طعـم واقعی قهوه زمان بو دادن (ROASTING) نمایان میگردد. دانه های قهوه درون چـلیکهای چرخنده ریخته می شود و در درجه حرارت ۲۸۸ درجه سانتی گراد حرارت می بــینند. پس از ۸ دقیقه حرارت دادن دانه های قوه شروع به ترکیدن میکنند (مانند ذرت بو داده) و اندازه آنها به ۲ برابر اندازه اولیشان افزایش می یـابد. سـپـس روغـن آنها خارج شــده و قهوه ای رنگ میگردند. روغن دانه های قهوه (COFFEE ESSENCE=CAFEOL ) نام دارد. در واقــع میزان بو دادن قهوه تعیین کننده طعم و رنگ قهوه است.

مدت زمان بو دادن ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱-  ۷ دقیقه: بو دادن ملایم: AMERICAN ROAST. ۲-  ۹ الی ۱۱ دقیقه: بو دادن متوسط: CITY ROAST. ۳- ۱۲ الی ۱۳ دقیقه: بو دادن تا حد تیره: FRENCH ROAST. ۴- ۱۴ دقیقه: تیره ترین حالت: ESPERESSO ROAST.

درجه بندی دقیق تر بودان، واژه های و اصلاحات مربوط به قهوه، روشهای دم کردن…

درجه بندی دقیق تر بو دادگی قهوه ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱- CINNAMON: یاهمان دارچینی-رنگ دانه ها قهوه ای روشن بوده وسطح آنها خشک میباشد طعم ترش دارند.

۲- LIGHT CITY: قهوه ای روشن مـتـوسـط کــه بیشتر در آمریکا مصرف میگردد.

۳- CITY MEDIUM: قهوه ای متوسط که بیشتر در آمریکا و کانادا مصرف میشود.

۴- FULL CITY: قـهـوه ای تـیـــره مـتوسط- سطح آن اندکی روغنی است- طـعـم تـلخ و شیرین.

۵- FRENCH: سطح براق و روغنی- ترشی اندک و قهوه ای تیره. طعم تلخ و شیرین.

۶- ESPRESSO: قهوه ای تیره- سطح روغنی- طعم کاراملی و بدون ترشی.

۷- ITALIAN=DARK FRENCH7: بـسـیـار درخـشـنـده و روغـنـی- ترشی بسیار اندک- قهوه ای خیلی تیره.

۸- SPANISH: سیاه رنگ- طعم زغالی- بسیار روغنی.

نکاتی در رابطه با استفاده و نگهداری از قهوه ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

قهوه یا بصورت آسیاب شده عرضه می گردد و یا بصورت دانه های آسیاب نشده. شــما می توانید تـوسط آسیــاب کنـنده های ویژه قهوه، دانه های قهوه را آسـیـاب کنید. بــاید بـدانــید که بهتر است خودتان قهوه را آسیب کنید و بهتر اسـت کـه تـنـهـا در زمـانـی کـه مـی خـواهید قهوه را دم کنید اقدام به آسیاب کرده قهوه کنید زیـرا قـهـوه آسـیـاب شـده بسرعت طعم و رایحه خود را از دست می دهـد. قهوه را در یخچال قرار ندهید زیــرا قهوه بوی طعم غذاهای دیگر را به خود جذب می کـنـد. قـــهوه را باید در یک ظرف در بسته در مکانی خشک و دور از نور، حرارت و رطوبت نگاهداری کرد. عـوامـــلی که در کیفیت قهوه دم کرده موثر میباشد عبارتند از:

۱- کیفیت آب: از آب سرد،با املاح کم و تازه استفاده کنید. ۲- کیفیت و تازگی خود قهوه. ۳- آسیاب قهوه. ۴- نسبت آب به قهوه. ۵- تمیزی قهوه جوش و یا دیگر لوازم دم کردن قهوه.

معمولا قهوه های موجود در بازار مخلوط می بــاشنـــد. یعنی مخلوطی از گونه عربیکا و روبوستا که به آنها مخلوط یا BLEND میگویند.

خصوصیات انواع قهوهچکامه چمن ماه از جم رفت

به گزارش مجله مراحم به نقل از سینما روزان شبکه ماهواره ای جم که در دو سال اخیر به واسطه جذب برخی بازیگران و عوامل درجه دوی ایرانی در کانون توجه قرار دارد از مهرماه امسال مواجه شده با جدایی تعدادی از همین بازیگران و عوامل به دلیل تبدیل وضعیت از قرارداد سالانه به قراردادهای پروژه ای.

به تازگی حالا چکامه چمن ماه بازیگر برخی آثار این شبکه هم ساز جدایی کوک کرده و در آستانه جدایی از جم است.

چکامه چمن ماه به دلیل تحت فشار قرار گرفتن به جهت کاهش دستمزد و همچنین قطع کردن حقوق ثابت بازیگران و عوامل شبکه جم از طرف مدیر دفتر آنتالیا در آستانه جدایی است.

هنوز مشخص نیست که چکامه بعد از جدایی از جم چه خواهد کرد؟ آیا به ایران بازخواهد گشت یا در همان ترکیه بیزنس جدیدی را آغاز خواهد کرد؟

چکامه چمن ماه از جم رفتروایت وزیر تجارت سوئد از حجاب خود در ایران

وزیر تجارت سوئد در بازگشت به کشور خود به دفاع از رعایت حجاب اسلامی هنگام حضور در ایران پرداخت.

به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از فارس، دولت سوئد نسبت به تصمیم خود در پوشیدن روسری از سوی مقام هایش در هنگام سفر اخیر به ایران دفاع و عنوان کرده که عدم پذیرش آن «نقض قانون» بوده است.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «بی بی سی» «آن لیند» وزیر تجارت سوئد که هدایت تیم بازرگانی این کشور را در سفر به ایران بر عهده داشت به خاطر پوشیدن روسری با انتقادهایی مواجه شده است.

این در حالی است که از سوئد به عنوان یکی از فمینیست ترین کشورهای جهان یاد می شود.

«ژان بجورکلاند» رییس حزب لیبرال سوئد و از مخالفان اقدام وزیر تجارت این کشور در این زمینه گفت که دولت سوئد باید تقاضا می کرد تا زنان هئیت اعزامی به ایران حجاب را رعایت نکنند و در صورت عدم ارائه مجوز بهتر بود هرگونه توافقی در سوئد یا کشوری ثالث امضا می شد.

روایت وزیر تجارت سوئد از حجاب خود در ایران

اما خانم لیند در گفت وگو با نشریه سوئدی به نام «آفتونبلادت» با دفاع از این تصمیم گفت که مایل به نقض قانون ایران نبوده است.

وی افزود در صورت عدم رعایت قوانین ایران باید هئیت اعزامی را به طور تمام آقایان شکل می دانند که این امر میسر نبود.

آن لیند پس از دیدار با مقام های ایران از همکاری شرکت های سوئدی و ایرانی استقبال کرده بود.

روایت وزیر تجارت سوئد از حجاب خود در ایرانعکس/ مهناز افشار در دوران دبیرستان

مهناز افشار تصویری قدیمی از دوران تحصیل خود را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

بازیگر «خانه‌ای در خیابان چهل‌ویکم» بدون اشاره به تاریخ ثبت این عکس نوشت: «اون که اون بالا نشسته و نمی‌دونم چرا اونجا نشسته و به افق هم خیره شده، خود من هستم.با دوستان عزیزم در دوران تحصیل.»

عکس/ مهناز افشار در دوران دبیرستانایوانکا دختر ترامپ سخنگوی ترامپ در امور زنان

چندی قبل روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت که ترامپ دختر بزرگش را به عنوان سخنگوی غیررسمی‌اش در امور زنان و برابری جنسیتی منصوب کرده است.

ایوانکا ترامپ ممکن است در کاخ سفید کار نکند اما این بدان معنا نیست که خود را بدور از عالم سیاست نگه خواهد داشت. اگرچه ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در دولت پدرش نقش رسمی نخواهد داشت اما وی ممکن است به دنبال پرداختن به مسائل مربوط به زنان و کودکان باشد. ایوانکا ترامپ اعلام کرده است که می‌خواهد سیاست‌هایی به نفع زنان و دختران تدوین کند. هنوز مشخص نیست که دونالد ترامپ به صورت مستقل به وی نقشی در این زمینه بدهد اما وی اگرچه ممکن است در کاخ سفید کار نکند اما درباره اینگونه مسائل حضور فعالی خواهد داشت.

هنوز سخنگوی دولت انتقالی ترامپ در این باره اظهارنظر نکرده است اما کاملاً مشخص است که ایوانکا ترامپ نسبت به مسائل مربوط به زنان علاقه‌مند است. این مساله در دوران کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر کاملا مشخص بود. ترامپ بنا بر توصیه دخترش پیشنهاد برنامه مراقبت از کودکان را در ماه سپتامبر اعلام کرد. البته برخی از سیاست‌های پیشنهادی از سوی دونالد ترامپ نیاز به تصویب کنگره دارد. این در حالی است که این پیشنهادات در اولویت اول جمهوری‌خواهان قرار نمی‌گیرد. بر همین اساس اگر بخواهد ایوانکا ترامپ این سیاست‌ها را دنبال کند راه سختی در پیش دارد. همچنین چندی قبل رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دامادش جارد کوشنر و همسر ایوانکا را به عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید و مسئول تبادلات تجاری و خاورمیانه منصوب کرد. این انتصاب در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به جانشینش توصیه کرد که سعی نکند کاخ سفید را مثل یک کار و کاسبی خانوادگی اداره کند. انتصاب کوشنر جنجال بسیاری به پا کرد، زیرا این انتصاب ممکن است ناقض قوانین مربوط به تاثیر روابط خانوادگی بر استخدام افراد در دولت باشد. به علاوه منافع مالی او به طور بالقوه می‌تواند با فعالیت او در این سمت در تضاد باشد.

ایوانکا ترامپ سخنگوی ترامپ در امور زنان

ایوانکا ترامپ

کوشنر در طول مبارزات انتخاباتی اغلب در کنار ترامپ دیده می‌شد و نقش مهمی در استراتژی او در فضای مجازی داشت. همچنین چندی قبل روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت که ترامپ دختر بزرگش را به عنوان سخنگوی غیررسمی‌اش در امور زنان و برابری جنسیتی منصوب کرده است. وی در گفت‌وگوی تلفنی با نانسی پلوسی، رئیس اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا که در تماس تلفنی از ترامپ خواسته بود تا درباره سیاست‌هایش درباره زنان صحبت کند، به صورت صریح از گفته‌های پدرش در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دفاع کرد. ایوانکا ترامپ در جریان سخنرانی در کنوانسیون ملی جمهوری خواهان در ژوئیه سال جاری میلادی خواستار پرداخت حقوق برابر برای کار برابر شده بود و یکی از تدوین کنندگان پیشنهاد پرداخت شش هفته‌ای حقوق برای مرخصی زایمان است. ایوانکای ۳۵ ساله مکررا پدرش را به خاطر ترغیب زنان در پیوستن به امور تجاری ستایش می‌کند و گزارش‌های  متعدد درباره سوءاستفاده جنسی زنان توسط پدرش را رد کرده است.

ایوانکا دختر ترامپ سخنگوی ترامپ در امور زنانظریف و همسرش در معبد طلایی هند دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به همراه همسرش در معبد طلایی هند عکسی به یادگار گرفت. ژست ظریف و همسرش در معبد طلایی هند

ظریف در سفر به هند⁩ به همراه همسرش در معبد طلایی این کشور واقع در منطقه امریتسار حضور یافت و از بخش های مختلف آن دیدن کرد . محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بامداد شنبه تهران را به مقصد دهلی نو ترک کرد تا ضمن دیدارهای دوجانبه و شرکت در کنفرانس قلب آسیا، به اولین مقصد از سفر خود به سه کشور آسیایی هند و چین و ژاپن رسیده باشد.

شهر امریتسر ایالت پنجاب هند سیزدهم الی چهاردهم آذرماه امسال (سوم و چهارم دسامبر) میزبان ششمین دوره کنفرانس وزرای خارجه قلب آسیا خواهد بود تا شرکت کنندگان درباره صلح، همکاری و توسعه اقتصادی در افغانستان صحبت کنند. عنوان این کنفرانس “پرداختن به چالش ها و رسیدن به شکوفایی” “Addressing Challenges, Achieving Prosperity” است.

علاوه بر محمد جواد ظریف، نارندرا مودی نخست وزیر هند و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به همراه نمایندگان ۴۰ کشور از مهمانان این نشست دوروزه در شهر امریتسر (رام داسپور سابق) واقع در شمال غرب هند و در فاصله نزدیک به مرز پاکستان حضور خواهند داشت.

دکتر ظریف به همراه همسرش در هند

اهمیت دیگر کنفرانس امسال در این است که ممکن است منجر به رفع تنش میان هند و پاکستان شود چرا که در این نشست سرتاج عزیز، مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان نیز شرکت دارد.

کنفرانس قلب آسیا ــ فرآیند استانبول در دوم نوامبر سال ۲۰۱۱ در استانبول ترکیه پایه گذاری شد تا بنای همکاری در منطقه موسوم به قلب آسیا با محوریت افغانستان باشد. بنای کار کنفرانس، ایجاد همکاری صادقانه و نتیجه بخش میان کشورهای قلب آسیا برای ایجاد افغانستانی امن و باثبات کنار تضمین امنیت و شکوفایی برای کل منطقه بود.

مفهوم مشترک میان کشورهای منطقه قلب آسیا درک این واقعیت است که افغانستانی امن و باثبات برای شکوفایی این منطقه حیاتی است، از این رو این کنفرانس به منظور پرداختن به چالش ها و منافع مشترک افغانستان و همسایگان و همتایان منطقه ای آن برگزار می شود.

محمدجواد ظریف در کنفرانس هند

این کنفرانس ۱۴ کشور شرکت کننده و ۱۷ کشور حامی دارد ضمن اینکه ۱۲ سازمان منطقه ای و بین المللی از آن حمایت می کنند. سه موضوع مشورت های سیاسی، اقدامات اعتمادساز و همکاری با سازمان های بین المللی سه محور اصلی این فرآیند هستند و کنار هم اجماعی بین المللی بر سر چگونگی رسیدگی به اهداف مشترک را می سازند.

۱۴ کشور شرکت کننده قلب آسیا عبارتند از ایران، افغانستان، جمهوری آذربایجان، چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات عربی متحده.

دکتر ظریف و همسرش در معبد طلایی هند

تاکنون پنج کنفرانس قلب آسیا به ترتیب در دوم نوامبر ۲۰۱۱ در استانبول، چهارم ژوئن ۲۰۱۲ در کابل، ۲۶ آوریل ۲۰۱۳ در آلماآتی قزاقستان، سی و یکم اکتبر ۲۰۱۴ در پایتخت چین (پکن) و ۹ دسامبر ۲۰۱۵ در اسلام آباد برگزار شده است.

ظریف و همسرش در معبد طلایی هندهمه خواص چای سبز

چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان بوده و خواص دیورتیک (ادرارآور) و چربی سوزی دارد. در این مطلب در خصوص نحوه صحیح دم کردن و مصرف آن صحبت خواهیم کرد.

چای سبز یک نوشیدنی فوق العاده است. با وجود اینکه تمام خواص این چای مورد بررسی علمی قرار نگرفته است اما همه محققان بر این عقیده اند که این چای بسیار مفید است. چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان بوده و خواص دیورتیک (ادرارآور) و چربی سوزی دارد. در این مطلب در خصوص نحوه صحیح دم کردن و مصرف آن صحبت خواهیم کرد. لطفاً با ما همراه باشید.

چای سبز را مطابق با میلتان آماده کنید

طعم چای سبز بستگی به روشی دارد که شما در تهیه آن به کار می بندید. باید بدانید که دمای آب و مدت زمان دم کشیدن آن جزو عواملی هستند که طعم چای را متفاوت می کنند. چایی سبزخورهای قهار معتقدند که چای سبز خوب، طعم قوی دارد اما تلخ نیست. اگر آب بیش از اندازه داغ باشد یا برگ های چای سبز بیش از اندازه دم بکشند ممکن است که نوشیدنی تان طعم تلخ و نامطلوبی بگیرد. برعکس استفاده از آبی که به اندازه کافی داغ نیست نیز اجازه نمی دهد برگ ها به خوبی خیس شده و طعم خود را آزاد کنند. بادتان باشد که زمان دم کشیدن ایده آل به اندازه برگ های چای سبز نیز بستگی دارد. این چای باید با دمای بین ۶۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد مصرف شود. بهترین زمان برای دم کشیدن چای سبز نیز بین ۱ تا ۳ دقیقه است.

پژوهش ها چه می گویند؟

نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که شیوه آماده کردن چای سبز تأثیر زیادی روی میزان آنتی اکسیدان های آن دارد. در نتیجه باید به موارد زیر دقت بیشتری داشته باشید:

* اندازه و شکل برگ های چای سبز از اهمیت بالایی برخوردار است. برگ های ریز و کوچک به سرعت دم می کشند و برگ های بزرگ نیاز به زمان بیشتری دارند تا تمام خواص خود را آزاد کنند.

افرادی که به طور منظم چای سبز می نوشند لثه های سالمتری نسبت به افرادی که به ندرت از این چای استفاده می کنند و یا لب آن نمی زنند دارند

* معمولاً چای سبز به صورت کیسه ای و همچنین انواع فله ای آن موجود است. در حالت کلی چای سبزی فله ای طرفدار بیشتری دارد و از ارزش بالاتری نیز برخوردار است. چون در تهیه چای فله ای از برگ های جوان، تکه های از ساقه گیاه و کمابیش تمام قسمت های چای دیده می شود. اما چای سبز کیسه ای فقط حاوی برگ های خرد شده چای است. بنابراین بهتر است انواع فله ای چای سبز را انتخاب کنید.

* دمای آب برای دم کردن چای سبز نیز اهمیت بالایی دارد. زمانی که آب جوش می آید باعث می شود تمام کاتچین های چای در حداقل زمان ممکن خارج شود. با این حال یادتان باشد هر چه آب داغ تر باشد میزان خواص چای که برای بدن لازم است کاهش پیدا می کند. بنابراین لازم است که بعد از جوش آمدن آب بلافاصله از آن برای دم کردن چای سبز استفاده نکنید. آب داغی که از حالت جوش افتاده و اندکی خنک شده است کمتر باعث تجزیه شدن ترکیبات چای مانند اسید گالیک در حین دم کشیدن شده و به این ترتیب خواص آن بهتر حفظ می شود.

خطرات مربوط به مصرف چای سبز کدام است؟

به طور کلی چای سبز نوشیدنی سالمی محسوب می شود. یادتان باشد اگر مدت زمان دم کشیدن چای سبز طولانی شود، طعم آن تلخ شده و میزان کافئین آن بیش از میزان لازم خواهد شد. علاوه بر این، طولانی شدن مدت زمان دم کشیدن خطر آزاد شدن ترکیبات خطرناکی مانند آفت کش ها یا فلزات سنگین را نیز افزایش می دهد. بنابراین بهتر است مدت زمان دم کشیدن چای را کوتاه تر کنید.

چگونه می توان چای سبز را به شیوه ای دیگر مصرف کرد؟

اگر می خواهید از حداکثر میزان قدرت آنتی اکسیدانی فنجان چای سبزتان استفاده کنید می توانید به مدت ۲ ساعت برگ های چای را در آب سرد خیس کنید. در این صورت طعم فوق العاده ای خواهید چشید. در این صورت نیز از خواص ضروری این نوشیدنی طبیعی بهره ببرید.

سه خاصیت ناشناخته چای سبز

نتایج برخی پژوهش ها نشان می دهد که این چای خواص ناشناخته و فوق العاده ای دارد. این نوشیدنی خواص ضدسرطانی دارد و کاهش دهنده استرس و بیماری های قلبی است. علاوه بر این ۳ خاصیت ویژه دیگری نیز به این چای نسبت می دهند:

چای سبز برای داشتن دندان ها و لثه های سالمتر

محققان در سال ۲۰۰۹ روی وضعیت سلامت دهان و دندان ۹۴۰ نفر تحقیقاتی انجام دادند. آن ها مشاهده کردند افرادی که به طور منظم چای سبز می نوشند لثه های سالمتری نسبت به افرادی که به ندرت از این چای استفاده می کنند و یا لب آن نمی زنند دارند. هر فنجان چای سبز باعث کاهش عوامل ایجاد کننده بیماری های دهان و دندان مانند خونریزی لثه و تخریب مینای دندان می شود. پس برای داشتن دهانی سالمتر حتماً چای سبز میل کنید.

چای سبز برای پیشگیری از سکته مغزی

لازم است که بعد از جوش آمدن آب بلافاصله از آن برای دم کردن چای سبز استفاده نکنید. آب داغی که از حالت جوش افتاده و اندکی خنک شده است کمتر باعث تجزیه شدن ترکیبات چای مانند اسید گالیک در حین دم کشیدن شده و به این ترتیب خواص آن بهتر حفظ می شود

در همان سال ۲۰۰۹، پژوهش دیگری ارتباط بین مصرف چای سبز و تأثیر آن در کاهش چشمگیر سکته مغزی را به اثبات رساند.

نتایج این پژوهش که روی ۱۹۵ هزار نفر انجام شده بود نشان می دهد که نوشیدن روزانه ۳ فنجان چای سبز خطر بروز سکته مغزی را به میزان ۲۱ درصد کاهش می دهد.

چای سبز برای بهبود عملکرد مغز

به عقیده متخصصان نوشیدن چای سبز باعث محافظت مغز در برابر اثرات مخرب پیری می شود. در سال ۲۰۰۶، محققان تأثیر چای سبز را روی ۱۰۰۰ ژاپنی بیش از ۷۰ سال بررسی کردند. آن ها مشاهده کردند افرادی که در طول زندگی خود چای سبز مصرف کرده اند کمتر دچار مشکلات حافظه و ضعف عمومی عملکرد حافظه خود شده اند. محققان مشاهده کردند افرادی که در طول زندگی خود هر هفته بین ۴ تا ۶ بار چای سبز مصرف کرده اند به میزان ۳۸ درصد کمتر در معرض مشکلات دژنراتیو مغزی قرار گرفته اند. در واقع این افراد کمتر دچار زوال قدرت عقل شده اند. البته با وجود این نتایج، به نظر می رسد که نمی توان به طور قطع در خصوص تأثیر درمانی چای سبز روی بیماری ها نظر داد. با این حال متخصصان بر این عقیده اند که این چای اثرات پیشگیرانه فوق العاده ای دارد.

همه خواص چای سبزشامپوی مناسب برای هر مو

شناخت نوع پوست سر

پیش از انتخاب شامپو برای موها باید گونه مناسب آن را براساس نوع پوست سر انتخاب کنید. در واقع، شامپو برای تمیز کردن و از بین بردن چربی و آلودگی پوست سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همیشه شامپویی را انتخاب کنید که مناسب سر شما باشد و پوست سر چرب را تمیز کرده و رطوبت از دست رفته را جبران کند.

شامپویی برای موهای چرب

اگر پوست سر و موهای چربی دارید و تاکنون شامپوهای مختلف نتوانسته‌اند در این میان راهگشا باشند، راه‌هایی از جمله شست‌وشوی دو بار در روز توصیه می‌شود. از مصرف شامپوهای آبرسان، مرطوب‌‌کننده و نرم‌کننده و مخصوص موهای چرب خودداری کنید. این قبیل شامپوها رطوبت زیاد را در پوست چرب سر ایجاد می‌کند. در نقطه مقابل همیشه به‌دنبال شامپوهایی با برچسب حجم‌دهنده، تقویت‌کننده و متعادل‌کننده باشید. این محصولات رطوبت کمتری در موها ایجاد می‌کنند و در از بین بردن چربی اضافی مؤثرتر عمل می‌کنند. از نرم‌کننده و حالت‌دهنده روی پوست سر نریزید بلکه از این مواد تنها روی ساقه موها استفاده کنید سپس بعد از چند دقیقه آبکشی کنید.

مراقب شکست موهای خشک باشید

موهای خشک معمولا با خارش پوسته سر، احساس خارش و حتی پوسه‌ریزی همراه است که گاهی واقعا آزاردهنده می‌شود. به‌خاطر داشته باشید از شامپوهای حجم‌دهنده و تقویت‌کننده برای موهای خشک استفاده نکنید. این شامپوها پوست سر را برای کسب رطوبت مورد نیاز می‌شکافند. برای موهای خشکی که پوسته‌ریزی ندارند به دنبال شامپویی باشید که رطوبت پوست سر را تقویت کند و همچنین رطوبت موها و صاف یا مجعد کردن موها را همراه داشته باشد. اگر پوست سر بسیار خشکی دارید که معمولا با خارش و پوسته‌ریزی همراه است، حتما از شامپوهای مخصوص موهای خشک استفاده کنید که حاوی موادی چون منتول و ترکیباتی هستند که به حفظ رطوبت موها کمک می‌کنند. از شامپوهای حاوی سولفات که پوست سر و موها را بشدت خشک می‌کند، خودداری کنید.

شامپو مناسب موهای صاف

معمولا موهای صاف در ظاهر کم‌پشت به نظر می‌رسند و در بیشتر مواقع به‌دلیل صاف بودن موها، چربی پوست سر براحتی روی ساقه مو جریان می‌یابد. بسیاری از افرادی که موهای صافی دارند، دارای موهای چرب هستند؛ بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند این افراد از شامپوهای مخصوص موهای چرب و شامپوهای حجم‌دهنده استفاده کنند.

شامپو مناسب موهای مجعد و فر

کسانی که موهای مجعدی دارند، غالبا از خشکی موهای خود شکایت دارند. در موهای فر به‌دلیل پیچ و تاب‌هایی که دارد، چربی پوست سر بدرستی روی ساقه مو جاری نمی‌شود و از این‌رو اغلب اوقات موها بسیار خشک هستند. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که موهای فر دارند باید از شامپوهای مخصوص موهای خشک استفاده کنند تا رطوبت و چربی از دست رفته را جبران کنند.

شامپو مناسب موهای رنگ‌ کرده

موهای رنگ‌ کرده به‌دلیل تماسی که با مواد شیمیایی دارند معمولا خشک‌تر از موهای دیگر هستند و احتمال آسیب‌دیدگی آنها نیز بیشتر است. بهتر است افراد با موهای رنگ‌شده از شامپوهای تثبیت‌کننده مو استفاده کنند.

همچنین استفاده از شامپوهای تقویت‌ کننده نیز می‌تواند آسیب وارده به موها را ترمیم کند و حتی شکنندگی و خشکی ناشی از رنگ مو را نیز بهبود بخشد. شامپوهای تقویت‌کننده حاوی پروتئین‌‌هایی است که وضعیت آسیب‌دیده موهای رنگ‌کرده را ترمیم می‌کند.

شامپوی مناسب برای هر مو